98-21-66431060+

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

Choli Gol- کولی گل (کولین میکرو گرانوله پوشینه دار)

امتیاز مشتریان

شرگت گلبار نوید بهار به عنوان عضوی از خانواده­ی گلبار، پس از سال ها فعالیت تخصصی در زمینه افزودنی­ های خوراک دام و طیور و درک نیاز بازار به وجود محصولات پوشش دار، اقدام به تاسیس کارخانه­ ای مجهز در شهرک صنعتی مامونیه زیر نظر پارک علم و فن­آوری با بهره گیری از ماشین آلات مدرن و تکنولوژی روز دنیا  نموده است. امید است بتوانیم با تکیه بر باور قلبی خود مبنی بر این شعار که “کیفیت پایانی ندارد”، با تولید و تامین محصولات مرغوب رسالت خود را در صنعت دام و طیور کشور ایفا نماییم.

کولین، فراتر از یک ویتامین

کولین یکی از ویتامین ­های گروه B (ویتامین B4) است که دارای عملکرد چندگانه در تولید، تولید مثل و سلامت دام می ­باشد. اولین و مهم ترین نقش کولین در متابولیسم چربی و مشارکت در ساخت فسفاتیدیل کولین (از اجزاء اصلی دیواره سلولی) است که در تولید و ترشح لیپوپروتئین های با چگالی بسیار کم (VLDL) نقش ویژه ای دارد. کولین با ایفای نقشی حیاتی در بدن، به عنوان ماده ای ضروری برای رشد و سلامتی حیوانات و انسان شناخته می شود.

متابولیسم کولین، از پیشگیری تا درمان

گاو شیری در دوره ی انتقال (3 هفته قبل و 3 هفته بعد از زایش) با تنش بزرگی در متابولیسم تحت عنوان تعادل منفی انرژی (NEB) مواجه است که طی آن، با توجه به افزایش ناگهانی نیاز به انرژی جهت تولید شیر روند سوخت و ساز چربی تغییرات قابل توجهی پیدا می­ کند. دراین شرایط گاو مستعد بروز مشکلات متابولیکی از قبیل کبد چرب، کتوز و سایر بیماری های متابولیکی است. (piepenbrink and overton, 2003). کولین علاوه بر نقش اثبات شده اش در متابولیسم چربی و کمک به دام برای تعدیل شرایط متابولیکی در این دوره، به عنوان دهنده گروه متیل در سنتز دوباره متیونین از هموسیستئین نیز نقش دارد. بنابراین می تواند در تامین اسید آمینه محدود کننده متیونین برای سنتز پروتئین شیر مشارکت کند. در نتیجه وجود و تأمین مقادیر کافی کولین یکی از عوامل مهم در جلوگیری از بروز کبد چرب و بهبود راندمان تولید در گاوهای شیری در اوایل دوره شیردهی است(McFadden et al, 2019).

شکل 1: سازو کار اثر کولی گل در جلوگیری از بروز کبد چرب در دوره ی انتقال

کولین پوشش دار، کلید تنظیم متابولیسم چربی:

در نشخوارکنندگان هضم شکمبه ­ای ماهیت بسیاری از ترکیبات وارد شده به محیط شکمبه را تغییر می­ دهد. این در حالی است که در شرایط بحرانی نظیر دوره انتقال گاوهای شیری که همواره احتمال بروز مشکلات گوارشی وجود دارد، استفاده از کولین بدون پوشش منجر به تجزیه در اثر فعالیت میکروارگانیسم ها می­ شود.بر اساس تحقیقات صورت گرفته  کولین محافظت نشده تحت تاثیر میکروارگانیسم های شکمبه ، حدود 85 درصد تجزیه و از دسترس دام خارج می شود. از این رو به منظور  بهبود عملکرد کولین و انتقال به روده کوچک جهت تنظیم بهینه ی متابولیسم چربی، باید فرآیند پوشش­دار کردن بر روی آن انجام شود.

کولی گل، کولین پوشش دار شده میکروگرانوله به روش Encapsulation و با بهره گیری از تکنولوژی  (FBE) است که می تواند با عبور از شکمبه در روده ی دام جذب و مورد استفاده قرار گیرد. کولی گل میتواند منجر به بهبود عملکرد دام از طریق روش ­های زیر گردد:

 

انرژی به موقع و به اندازه در دسترس دام

به طور میانگین 55 درصد از گاوهای شیری در دوره ی انتقال دچار سندرم کبد چرب می باشند که دلیل آن، افزایش 10تا 15 درصدی NEFAدر این دوره می باشد. کولی گل در نقل و انتقال چربی ها از طریق کمک به افزایش سنتز VLDLفعالیت می کند. از این رو نه تنها از ذخیره چربی در کبد جلوگیری می شود، بلکه انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت غدد پستانی نیز تامین می گردد.

 

کنترل رکورد شیر در دستان شماست

طبق تحقیقات اخیر، استفاده از کولین در جیره گاوهای شیری دوره انتقال موجب کاهش ابتلا به بیماریهای متابولیک، افزایش مصرف ماده خشک، بهبود عملکرد کبد در سنتز چربی و تامین انرژی مورد نیاز غده پستان می شود. همه این موارد افزایش تولید شیر از ابتدای شیردهی تا چندین هفته پس از پیک تولید را به دنبال داشته و منجر به بهبود رکورد تولید شیر (2 کیلوگرم در روز) در کل دوره شیردهی می شود.

 

گله ای سالم با آینده ای روشن

پرورش گوساله های سالم، آینده گله را تضمین می کنند. دریافت آغوز با کیفیت که سطح ایمنوگلوبولینهای بالایی داشته باشد به حفظ سلامت گوساله و بهبود رشد آن کمک می کند. اثبات شده است که استفاده از کولین در دوره پیش از زایش، منجر به افزایش سطح IgG در آغوز شده و التهابات گوساله های ماده ای که از مادران تغذیه شده با کولین در دوره انتقال متولد شده اند را کاهش می دهد. در ادامه نیز گوساله ها میزان جایگزین شیر کمتری مصرف کرده و در مقابل با مصرف میزان بیشتری استارتر، افزایش وزن بهتری نیز داشته باشند.

 Zenobi et al, 2022) ، (Zenobi et al, 2018) ، (cool et al, 2007))

 

 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Choli Gol- کولی گل (کولین میکرو گرانوله پوشینه دار)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن